To ne pes, to šviňa

Autor: Vladimír Ledecký | 14.9.2009 o 10:10 | Karma článku: 12,08 | Prečítané:  3298x

„To ne pes, to šviňa,” presviedčal ma Róm v osade, keď som si všimol čerstvo ošklbaného havina visieť na tráme dverí: „To ne pes, to šviňa!”

V poslednej dobe sa nám akosi rozmnožili odborníci na rómsku problematiku rôznych typov, počnúc veľkým bičom a malým dvorom, cez „spektrum pedofilných pisateľov typu zoberme im deti, umiestnime ich do internátnych škôl, oberme ich o príspevky, prídavky, oberme ich o love... Aj, Romale, aj čhavale..,

končiac zakladateľmi pracovných táborov.

Ja tomu, pravdupovediac, veľmi nerozumiem, ale dosť času trávim v jednej rómskej osade snažiac sa čo to pochopiť. A po viac ako desiatich rokoch tejto činnosti ma svojím konaním stále prekvapujú. V dobrom i zlom!

A neviem, ako riešiť rómsky problém na Slovensku, ale v spomínanej osade veľa domov nemá elektrický prúd. Nezaplatili, a tak ich odpojili. Ale na opätovné pripojenie je potrebný pripojovací poplatok. Ten po čase dokopy nazbierajú. No potrebujú aj list vlastníctva, dom však nemá kolaudáciu  a koliba sa skolaudovať nedá.

Ich perspektíva: Nikdy nebudú legálne pripojený!!

A tak nakupujú elektrinu od jedincov, čo inkasujú monopolné  ceny. Alebo načierno v noci na stĺp.

Je h..jovo (PÍP) byť bez elektriny. Stačilo by postaviť v osade pár automatov na pripojenie elektriny. Hodíš jevro, ruciš predlžovačku, pichneš sa do zásuvky a funguješ jeden večer... Potom ťa to vypne. Nemáš jevro, piješ kávu a kukáš telku u susedov. A nech je tam elektrina drahá ako chce, nech si zaplatia v cene kilowattu aj automat, aj s príplatkom, ale mali by mať možnosť legálne sa pripojiť na elektrinu. Nič nás to nebude stáť. Takéto automaty vo svete bežne existujú.

(Existuje štúdia, ktorá tvrdí, že najviac detí sa plodí, keď vypnú prúd).

Ale chlapci z Blavy tvrdia, že nie... My ich ideme školiť ako robiť na počítači, asertívnemu správaniu, či time-manažment.  Šak sú na to jevropske peňáze. A vyberavé k onánie urobíme na ministerskej nástenke. A cigáni sa budú tváriť, ako sme im pomohli a tešiť sa.

 

Rómovia vedia  - ale nepovedia: „To ne šviňa, to pes.

.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Nezabudnite, komunisti už raz na Slovensku prevrat urobili

Situácia v tých kritických dňoch bola trochu iná, než v českých krajinách.

DOMOV

Gajdoš podľa švédskej firmy klamal o ponuke na stíhačky

Ministerstvo obrany sa voči tvrdeniam firmy Saab ohradilo.

Dnes píše Jaroslav Rumpli

Zákaz smrti do preambuly

Smrť je hnusoba. Okrem iného spôsobuje, že nahonobené majetky akosi nie je možné užívať si donekonečna.


Už ste čítali?