Drahí nebožtíci - / o márnosti/

Autor: Vladimír Ledecký | 1.7.2008 o 21:00 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1457x

V dedine prebieha nevyhlásená súťaž v stavaní svojich posmrtných obydlí.

Ľudia si stavajú pomníky na cintoríne a investujú do nich čoraz väčšie peniaze . Ešte v čase môjho detstva boli pomníky normálne a stavali sa pár rokov po smrti . Neviem presne, ako sa to začalo , všetka tá mánia a masová hystéria. Pamätníci tvrdia - bol to starý Šoc, čo si dal urobiť pomník z travertínu, aby dlhšie vydržal .

Tak sa začali travertínové preteky o najväčší , najvyšší , najkrajší a najdrahší travertínový hrob. Miestni kamenári sa nechceli dať zahanbiť a tak si jeden z nich na pevných základoch postavil mramorový pomník. A sused o mesiac neskôr na rovnako dobrých základoch už staval mramorový pomník z červeného kubánskeho mramoru pre seba a manželku! (V tom čase  bola Kuba ešte  spriatelená krajina.)  Keď  sa tí dvaja susedia v krčme hádali, či je lepšie sólo, alebo dvojka , krčmár to nevydržal a o mesiac mu na cintoríne stála nádherná hrobka mramorová, zvnútra vykladaná prírodným kameňom . Jeho sused je tiež trieda. Na cintoríne vzápätí pribudla ďalšia mramorová hrobka,  zvnútra zdokonalená nalepenou samolepiacou vodovzdornou umývateľnou tapetou .

Postupovalo sa podľa hesla:  ,,Čím lepší pomník, tým lepší človek .“ Čím skôr, tým lepšie . Dnes si už štyridsiatnici stavajú hrobky ... Ja som sa domnieval , tak to už je vrchol, ďalej sa už ísť nedá ...Čo viac si ešte môže človek priať pár dní po smrti ? Mýlil som sa . Ďalšia hrobka bola predelená ,,sklobetónkami“ , aby boli nebožtíci blízko , aby sa troška videli , ale zase nie veľa. Ďalší sused dal namontovať zasúvacie dvere Roldor, aby sa posmrtne asi mohli aj navštevovať. Nasledovali fototapety, najviac leteli palmy pri mori a východ slnka. Jeden budúci nebožtík použil tapetu Sochy slobody na ležato. Tá sa však viac neujala . Tam to aj zastalo, na mŕtvom bode . Každý čakal, čo bude ďalej. Môj spolužiak kamenár ma v jeden teplý večer v krčme oslovil :  

,,Vlado, chodíš po svete, poraď, akú hrobku si mám urobiť? „  Dlho, predlho otravoval, až som mu poradil :

    ,,Daj sa preparovať.“

    ,,Ako preparovať?“

    ,,Tak, ako sa preparujú sovy , alebo ako vypreparovali Lenina.“

    ,,Ale vážne, šlo by to ?“

    ,,Iste , ale stojí to dosť peňazí.“

    ,,Na peniazoch nezáleží.“

Vravím mu:

,,Dlho nosím v hlave tú dobrú myšlienku - nebožtíkov posielať na preparáciu . A zaliať ich rovno do skla , ako škorpiónov na rýchlostných pákach a mramorový podstavec k tomu. Tam je možnosť realizovať tie najnáročnejšie kombinácie . Využiť fantáziu a kreativitu. Aké sklo ? Číre, tmavé, olovené, so zlatým okrajom , preparovaný naležato, posediačky , v premete , kotúľ , golfový odpal , nohy spolu, od seba, šnúra , prsty v tvare zvíťazíme , strč si ho , odev zimný , letný , plavky , pokiaľ je plastika na prsiach  aj hore bez , škoda to nevyužiť, keď sme za to platili ,  rôzne doplnky , tých kombinácii je tak veľa , nikto by sa po nikom  nemusel opičiť .

 Predpokladám , že niekto by predsa udával módne trendy , máme dosť osobností v republike vhodných na preparovanie . Zaliatie do skla vyrieši kopec ďalších problémov - lepší transport, údržba , nevypadávajú chlpy , stačí hadica s vodou , riešil by sa aj problém zaneprázdnených príbuzných . Preparovaný by sa im poslal vlakom ako batožina . A kúpim aj spiatočný lístok, je tam zľava . Keď ho dám poistiť a  stratí sa, aj po smrti bude užitočný a prinesie osoh . Ďalšie a ďalšie výhody . Posúď sám , no nie je to originálne ?“

Postupne som mu vysvetlil, čo to všetko obnáša a než som mu stihol oznámiť , že párenie sa mi viac pozdáva  ako preparovanie, ktosi zabŕdol - aj manželku si daj preparovať, ale čím skôr, už je na to zrelá .

Jasne narážajúc na jej nie vždy vydarený, ale pri tom vždy bohatý make up.

Strhla sa ozajstná mela. Bil sa každý s každým - klasici, travertináci , mramoráci , tapetári , sklobetonkári, roldoráci , New- Yorčan a jeden nepreparovaný.

Skôr ako som vyletel oknom, dostal som to, čo som si zaslúžil .

Keď som sa so zážitkom zdôveroval manželke , tvrdila :

,,Dostal si menej, ako si zaslúžiš .“

Posúďte sami , zaslúžim si za to po papuli?  Však nie .

Človek je zvláštny tvor...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nebuď buzerant, zmláť manželku (píše Michal Havran)

Vy to viete, vy muži z Tvrdošína, čo pochodujete a zneužívate vieru, aby ste ľudí vydesili.


Už ste čítali?