Drahí nebožtíci - / o márnosti/

Autor: Vladimír Ledecký | 1.7.2008 o 21:00 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1466x

V dedine prebieha nevyhlásená súťaž v stavaní svojich posmrtných obydlí.

Ľudia si stavajú pomníky na cintoríne a investujú do nich čoraz väčšie peniaze . Ešte v čase môjho detstva boli pomníky normálne a stavali sa pár rokov po smrti . Neviem presne, ako sa to začalo , všetka tá mánia a masová hystéria. Pamätníci tvrdia - bol to starý Šoc, čo si dal urobiť pomník z travertínu, aby dlhšie vydržal .

Tak sa začali travertínové preteky o najväčší , najvyšší , najkrajší a najdrahší travertínový hrob. Miestni kamenári sa nechceli dať zahanbiť a tak si jeden z nich na pevných základoch postavil mramorový pomník. A sused o mesiac neskôr na rovnako dobrých základoch už staval mramorový pomník z červeného kubánskeho mramoru pre seba a manželku! (V tom čase  bola Kuba ešte  spriatelená krajina.)  Keď  sa tí dvaja susedia v krčme hádali, či je lepšie sólo, alebo dvojka , krčmár to nevydržal a o mesiac mu na cintoríne stála nádherná hrobka mramorová, zvnútra vykladaná prírodným kameňom . Jeho sused je tiež trieda. Na cintoríne vzápätí pribudla ďalšia mramorová hrobka,  zvnútra zdokonalená nalepenou samolepiacou vodovzdornou umývateľnou tapetou .

Postupovalo sa podľa hesla:  ,,Čím lepší pomník, tým lepší človek .“ Čím skôr, tým lepšie . Dnes si už štyridsiatnici stavajú hrobky ... Ja som sa domnieval , tak to už je vrchol, ďalej sa už ísť nedá ...Čo viac si ešte môže človek priať pár dní po smrti ? Mýlil som sa . Ďalšia hrobka bola predelená ,,sklobetónkami“ , aby boli nebožtíci blízko , aby sa troška videli , ale zase nie veľa. Ďalší sused dal namontovať zasúvacie dvere Roldor, aby sa posmrtne asi mohli aj navštevovať. Nasledovali fototapety, najviac leteli palmy pri mori a východ slnka. Jeden budúci nebožtík použil tapetu Sochy slobody na ležato. Tá sa však viac neujala . Tam to aj zastalo, na mŕtvom bode . Každý čakal, čo bude ďalej. Môj spolužiak kamenár ma v jeden teplý večer v krčme oslovil :  

,,Vlado, chodíš po svete, poraď, akú hrobku si mám urobiť? „  Dlho, predlho otravoval, až som mu poradil :

    ,,Daj sa preparovať.“

    ,,Ako preparovať?“

    ,,Tak, ako sa preparujú sovy , alebo ako vypreparovali Lenina.“

    ,,Ale vážne, šlo by to ?“

    ,,Iste , ale stojí to dosť peňazí.“

    ,,Na peniazoch nezáleží.“

Vravím mu:

,,Dlho nosím v hlave tú dobrú myšlienku - nebožtíkov posielať na preparáciu . A zaliať ich rovno do skla , ako škorpiónov na rýchlostných pákach a mramorový podstavec k tomu. Tam je možnosť realizovať tie najnáročnejšie kombinácie . Využiť fantáziu a kreativitu. Aké sklo ? Číre, tmavé, olovené, so zlatým okrajom , preparovaný naležato, posediačky , v premete , kotúľ , golfový odpal , nohy spolu, od seba, šnúra , prsty v tvare zvíťazíme , strč si ho , odev zimný , letný , plavky , pokiaľ je plastika na prsiach  aj hore bez , škoda to nevyužiť, keď sme za to platili ,  rôzne doplnky , tých kombinácii je tak veľa , nikto by sa po nikom  nemusel opičiť .

 Predpokladám , že niekto by predsa udával módne trendy , máme dosť osobností v republike vhodných na preparovanie . Zaliatie do skla vyrieši kopec ďalších problémov - lepší transport, údržba , nevypadávajú chlpy , stačí hadica s vodou , riešil by sa aj problém zaneprázdnených príbuzných . Preparovaný by sa im poslal vlakom ako batožina . A kúpim aj spiatočný lístok, je tam zľava . Keď ho dám poistiť a  stratí sa, aj po smrti bude užitočný a prinesie osoh . Ďalšie a ďalšie výhody . Posúď sám , no nie je to originálne ?“

Postupne som mu vysvetlil, čo to všetko obnáša a než som mu stihol oznámiť , že párenie sa mi viac pozdáva  ako preparovanie, ktosi zabŕdol - aj manželku si daj preparovať, ale čím skôr, už je na to zrelá .

Jasne narážajúc na jej nie vždy vydarený, ale pri tom vždy bohatý make up.

Strhla sa ozajstná mela. Bil sa každý s každým - klasici, travertináci , mramoráci , tapetári , sklobetonkári, roldoráci , New- Yorčan a jeden nepreparovaný.

Skôr ako som vyletel oknom, dostal som to, čo som si zaslúžil .

Keď som sa so zážitkom zdôveroval manželke , tvrdila :

,,Dostal si menej, ako si zaslúžiš .“

Posúďte sami , zaslúžim si za to po papuli?  Však nie .

Človek je zvláštny tvor...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Nezabudnite, komunisti už raz na Slovensku prevrat urobili

Situácia v tých kritických dňoch bola trochu iná, než v českých krajinách.

DOMOV

Gajdoš podľa švédskej firmy klamal o ponuke na stíhačky

Ministerstvo obrany sa voči tvrdeniam firmy Saab ohradilo.

Dnes píše Jaroslav Rumpli

Zákaz smrti do preambuly

Smrť je hnusoba. Okrem iného spôsobuje, že nahonobené majetky akosi nie je možné užívať si donekonečna.


Už ste čítali?